Želite postati ponosni lastnik jadrnice ali nekoliko večjega čolna? Če ga boste želel upravljati na morju, boste morali pred tem narediti tudi izpit za čoln, ki je obvezen za vse, ki želijo upravljati čoln dolžine 24 metrov. Brez izpita za čoln prav tako ne boste smel najeti ne čolna ne jadrnice.
Pogoj, da lahko pristopite na izpit za čoln je, da ste dopolnili 16 let starosti. Če še nimate opravljenega vozniškega izpita za avto, potem morate k prijavi priložiti tudi kopijo zdravniškega potrdila in potrdila o opravljenem izpitu iz prve pomoči.
Pred izpitom za čoln opravite tečaj
Tečaj je nepogrešljiv, če želite izpit za čoln uspešno opraviti. Na njem se seznanite z vsemi vsebinami, ki vas čakajo na izpitu, tako teoretičnimi kot tudi praktičnimi. Prav tako se boste seznanili s pravilnim branjem pomorskih kart, vezanjem vozlov in izogibanju trčenja. To so izjemno pomembne vsebine, ki vam lahko v določeni situaciji celo rešijo življenje.
Tečaji lahko potekajo različno dolgo – nekateri 12 ur, drugi pa celo 16. V času epidemije se je izkazalo za zelo učinkovito tudi udeležba predavanj v spletnih učilnicah ali pa predavanj v živo. Pri ponudnikih imate možnost ogleda tudi posnetkov predavanj, poleg tega pa prejmete tudi vso potrebno literaturo in pripomočke.
Potek izpita za čoln
Postopek je običajno tak, da po udeležbi na praktičnem delu tečaja, uredite tudi prijavo na izpit za čoln. Nanj boste bili povabljeni s strani Uprave RS za pomorstvo, pri čemer upoštevajo tudi vaše želje in razpoložljive termine.
Celoten izpit za čoln obsega vsebinske sklope kot so pomorski predpisi, mornarska dela in veščine, osnove navigacije, pravila o izogibanju trčenja na morju in osnove motoroznanstva. Poleg tega opravljate še praktični del izpita iz vezanja vozlov in branja navigacijskih kart.